Engleski sportski stručnjaci oduševljeni našim načinom života i rada

Objavljeno: 15.10.2015. 20:19

Zadnja izmjena: 24.02.2016. 11:09

Foto: Siniša Sović

U prostorijama Druge gimnazije Varaždin, danas je nastavljen projekt DIVERSE, u trajanju od 18 mjeseci, koji predstavlja zajedničku suradnju Varaždina i Londona, koja je organizirana od strane Varaždinske županije, Fakulteta organizacije i informatike, Školskog sportskog saveza i Druge gimnazije Varaždin, a koji je financiran sredstvima Europske Unije putem ERASMUS plus projekata.

Varaždinci u Englesku donijeli rukomet
Iako je čitav projekt osmišljen kao razmjena varaždinskih i londonskih sportaša, a posebice sportašica koje su danas znatno manje zastupljene u svim sportskim aktivnostima i događajima, rečeno nam je kako su dva grada zapravo razvili prijateljski odnos u kojem kontinuirano uče jedni od drugih. Upoznavavši sportski život dviju zemalja, engleski su stručnjaci varaždinske sportašice upoznali sa nekim novim elementima i znanjima sa područja nogometa, dok smo mi njima „donijeli“ rukomet – sport sa kojim su se prvi puta susreli upravo preko spomenutog projekta.

Mi k njima, oni k nama
Realizacija čitavog projekta započela je tokom Špancirfesta prošle godine kada je Varaždin posjetilo 17-tero ljudi iz svijeta londonskog sporta te ostalo (ugodno) iznenađeno našim načinom života i rada, posebice u sportskom i društvenom životu. Nakon toga, sportašice Druge gimnazije Varaždin posjetile su London gdje su djecu svih dobnih skupina podučavale o osnovnim elementima rukometa te sudjelovale u čitavom nizu radionica i programa čiji je temeljni cilj otkriti i uspoređivati razlike i sličnosti u sportu ovih dvaju gradova. Ovime je zapravo i ispunjen temeljni cilj projekta - varaždinske sportašice osvijestiti o volontiranju i obučavanju u trenerice, jer kako ističu profesori Druge gimnazije, u našem gradu prevlada problem da djevojke sa 17,18 godina napuštaju sport i prestaju se baviti sportskim aktivnostima. 

Varaždinci spretni, Engleski pretili
Na današnjem predavanju o sociologiji i psihologiji sporta, Englezi su nam predstavili svoje „domaće proizvode“ – ragbi i netball, sportove koji su u Engleskoj jako zastupljeni, a u Hrvatskoj relativno slabo prepoznati. Ono što ih je najviše iznenadilo jesu iznimne fizičke sposobnosti naših osnovnoškolaca i srednjoškolaca, što je, ističu, u Engleskoj problem budući da je čak jedna četvrtina engleske djece u dobi do 11 godina pretila. Pohvalili su i odlično poznavanje engleskog jezika, što zapravo prestaje biti barijera između učenika srednjih škola dvaju zemalja, organiziranost hrvatskog sustava tjelesne i zdravstvene kulture koji potiče tjelesne aktivnosti djece od najranijih dobi te model uvođenja sportskih gimnazija u redovno školstvo.

Suradnja se nastavlja
Ravnateljica škole, Zdravka Grđan, istaknula je kako je čitav projekt bio ugodno i pozitivno iskustvo kako za profesore, tako i za školarce zahvaljujući kojem su mogli učiti o različitostima i jednakostima u sportskom načinu životu, a o uspjehu projekta govori i činjenica kako će se suradnja definitivno nastaviti, da li grupno putem razmjene čitavih razreda ili individualno, budući da je velik broj učenika pokazao interes za školovanje upravo u Londonu.

Čitava je priča vezana uz ovaj projekt zaista zanimljiva, posebice kada se uvide razlike između nas i „jedne, velike Engleske“ koju ipak „pobjeđujemo“, barem što se ženskog sporta tiče. Dok oni intezivno rade na razvoju novih sportova i uključivanju što većeg broja djece u sportske aktivnosti, varaždinski su klinci odavno naučili kako je u zdravom tijelu zdrav duh.

Komentari