Kućanci i Zbelavci su proteklog vikenda na Danu hajdine u Kućan Marofu četvrti put za redom slavili svoju biljku heljdu ili kako ju Kućanci i Zbelavci zovu hajdinu, prisječajući se kulture rada i življenja svojih predaka. Uz žetvu hajdine na poljima OPG-a Pocedulić iz Gornjeg Kućana, vršenje i ljuštenje na starinskim napravama nastojao se duh starih kašara prenijeti u ovo naše vrijeme.
Tome su svjedočila brojna djeca prisutna na manifestaciji za koje su bile organizirane igre koje su kao djeca igrali njihovi preci, kašari. U vrijeme kad se hajdina bijelila na kućanskim i zbelavskim poljima bilo je i puno krava koje su se pasle na livadama, a djeca su ih morala čuvati. Usput su se igrala.
Kućanski kašari te su ige istražili, zapisali i organizirali za djecu i posjetitelje. Najzanimljivija od njih bila je "svinkanje", vrlo dinamična igra u kojoj sudjeluje četiri do pet igrača koji drveni komadić tzv. „prasičku z drvenimi botami tiraju f kotec. Saki igrač ima svoj kotec i pazi da mu gonič vu njega ne dotira prasičku“.

Djeca nekadašnjih kašara igrala su još i pinđure, krcoljke, pockure ili su se jednostavno njihala u drvenom koritu ili igrala s kocenima koji su ostali poslije „ružđenja kuruze“. Najmlađi pak bi dobili žlabraču, tradicijsku glinenu zviždaljku u obliku „ftiča“ da u nju pušu i vesele se. Na Danu hajdine žlabrača se izrađivala u radionici tradicijskoga lončarstva koju je za djecu održao lončar Jadranko Gjerek. Igre su zapisali i alate izradili ili prikupili Slavek Mavriček, Josip Rusman i Kristina Melnjak. Pomagala za igru završila su u VII. osnovnoj školi Varaždin gdje će ih učitelj tjelesno-zdravstvene kulture Nikola Sedlar koristiti tijekom nastave.
Da je ovogodišnji Dan hajdine povezala nit prošlosti i sadašnjosti govori i podatak da se cijela priredba održavala uz eksperimentalno polje heljde na kojemu Varaždinska županija i Poljoprivredna savjetodavna služba Varaždinske županije vrše pokuse kojima pokušavaju revitalizirati ovu biljku.

Da na mladima svijet ostaje i da je taj svijet bogatiji ako se kulturne vrijednosti prenose s generaciju na generaciju pokazala je i mlada kreativna skupina Udruge „Hajdina“ koju je pripremio Dominik Višnjić, a koja je izvela kućansku pjesmu „Išla je djevojka“ (kazivanje zabilježeno u knjizi Vinka Žganca br.5) dok je ženska vokalna skupina „Allegre“ izvela pjesmu „Bilo ih je pri kleti pet“ iz iste Žgančeve zbirke. Manifestaciju je upotpunio vrlo efektan nastup KUD-a Hrvatske željeznice koji su nastupili s nekoliko koreografija, od najmlađe do one „najodraslije“ sekcije , a za međimurske popijevke pobrinuli su se članovi KUD-a Mačkovec.
Dojam povezivanja generacija upotpunila su i sjećanja na oca i sina Josipa i Ivana Cikača, kipara iz Kućan Marofa. Udruga „Hajdina“ uz pomoć obitelji Cikač organizirala je Prvu memorijalnu izložbu ovih umjetnika bogate ostavštine koju su stvarali više od 60 godina, poznate i izvan granica Hrvatske. Brojni posjetitelji i članovi obitelji koji su prisustvovali otvorenju izložbe nisu skrivali dojmove koje su upotpunili zbor Kapela Paulina Warasdin i predsjednik LUV-a Varaždin gospodin Dražen Pavlović koji je i otvorio izložbu. Uz izložbu održana je mala radionica crtanja za učenike VII. osnovne škole Varaždin
Brojnim poposjetiteljim na Danu hajdine pridružili su se i predsjednik Gradskoga vijeća Grada Varaždina gospodin Josip Hehet, rukovoditeljica Poljoprivredne savjetodavne službe Varaždinske županije gospođa Mara Bogović, predsjednik Hrvatskog kuharskog saveza gospodin Damir Crleni i drugi.
Ruža Levatić, predsjednica Udruge Hajdina










Komentari