Europa, unatoč ekonomskoj krizi i procjenama ekonomskih stručnjaka kako polako gubi tlo pod nogama, nudi najviše poslovnih mogućnosti, te ima najbolje regulirano tržište. Tako barem tvrde rezultati istraživanja koje poslovni magazin Forbes tradicionalno objavljuje na kraju svake godine...
Ovo Forbesovo istraživanje obuhvatilo je 144 države, a mjereneo je 11 faktora kako bi se došlo do optimalnih rezultata (prava vlasništva, inovacije, porezni sustav, tehnologija, korupcija, monetarna, individualna i trgovinska sloboda, birokracija, zaštita investitora i burzovno stanje) pri čemu je svakom od njih pridana jednaka važnost pri izračunavanju konačnih rezultata.
Danska je zauzela, kao i prošle godine, prvo mjesto na toj prestižnoj listi, a od prvih 25 država čak njih dvije trećine su sa ’Staroga kontinenta’. Hrvatska je ,pak, zauzela 46 mjesto. Stvari nisu blistave za Sjedinjene Američke Države koja se sada nalaze na za njih lošem 22.mjestu. No, ono što posebno brine je konstantni pad koje ta velesila bilježi. Tako je 2009 bila na drugom mjestu u svijetu, a od tada svake godine njihov rejting pada. Sjedinjene Američke Države najveće su svjetsko ekonomsko tržište, no kamen spoticanja su joj birokracija, niska monetarna sloboda, te slaba zaštita investitora.
Pobjednik Danska zauzela je mjesto u top 20 u svim kategorijama osim jedne (birokracija), posebno je dobre rezultate ostvarila u kategoriji osobne i monetarne slobode, te ima i izrazito nizak stupanj korupcije. Ipak, tristo četrdeset milijuna dolara vrijedna ekonomija te zemlje bilježi jako spori rast, za što je glavni razlog pad izvoza.
Među prvih pet na Forbesovoj ljestvici nalaze se Novi Zeland, Irska , Norveška i Švedska. Velika Britanija se nalazi na devetom mjestu, Njemačka na osamnaestom, a Japan na dvadeset i trećem. Druga najveća ekonomska sila na svijetu Kina nalazi se na 93. mjestu s katastrofalnim rezultatima ostvarenim pri mjerenju osobnih i monetarnih sloboda, uspješnosti birokratskog sustava i zaštite investitora.
Izvor: liderpress.hr
Komentari