Nema tog odjevnog predmeta, niti suknje u povijesti mode koja je bila toliko intrigantna i osebujna kao krinolina. Zahvaljujući plemkinjama, ona je i u Varaždinu obilježila razdoblje baroka te veći dio 19. stoljeća. Svoj vrhunac je doživjela oko 1860. godine i vratila se u naš grad u velikom stilu zahvaljujući Špancirfestu...
Kada vam netko spomene razdoblje baroka i roccocoa, prvo što vam padne na pamet jesu duge, raskošne, zvonolike krinoline i visoke frizure s upletenim svilenim trakama i skulpturama od kose, koja je znala biti dom različitim parazitima. Zahvaljujući Turističkoj zajednici grada Varaždina, prije 17 godina na našim ulicama i trgovima ponovno su se pojavile kostimirane dame nalik gospođama koje su nekada nosile prsnjake (midere) i ričnjake (krinoline).
- Bilo je vrlo zahtjevno oživjeti cehove i organizirati ulične šetače obučene u odjevne predmete iz baroknog razdoblja. Kostime smo posuđivali iz varaždinskog HNK i mlade djevojke odjevene u krinoline izgledale su predivno – podsjeća Branka Tropp, dugogodišnja direktorica TZ grada Varaždina.
Turistička zajednica honorirala je njihov trud. Međutim, barokni outfit treba poštivati od frizure do cipela, upozorava Tropp.
- Nažalost, bilo je tu i ignoriranja uputa za odijevanje, što se vrlo lako uočava. Naša procjena bila je da se to modno razdoblje bez značajnih financijskih izdataka ne može kvalitetno realizirati i šetačice u krinolinama su ukinute – pojasnila je Tropp.
No, bilo je to samo privremeno jer su pojedinci i grupe o vlastitom trošku izradili kostime koje s pažnjom i primjereno nose već niz godina na našem uličnom festivalu.
- Ovakve inicijative mi podržavamo te ove godine zasigurno među špancirerima neće nedostajati dama odjevenih u raskošne krinoline – naglasila je Tropp.
Inače, krinolina 19. stoljeća, ili kako je još nazivaju - viktorijanska krinolina, razvijala se u nekoliko etapa uslijed različitih pristupa izradi pravljenja. Riječ krinolina izvorno je označavala krutu lanenu ili pamučnu podsuknju, protkanu konjskom dlakom. Ovakva podsuknja prvi put se pojavila u modi tridesetih godina 19. stoljeća kada su viktorijanske haljine sve više počele rasti u širinu.
Kako bi se postigao željeni volumen suknje, preko ovakve krinoline nošeno je i više od šest dodatnih štirkanih podsuknji!
Unatoč njenoj širini, upotrebi mnoštva materijala za njenu izradu, otežanom kretanju, krinolina je zavladala svijetom. Nosile su je žene svih društvenih slojeva, stare i mlade. Nisu pomogli ni učestali protesti liječnika zbog oštećenja unutrašnjih organa, uzrokovanih pretjeranim stezanjem.
Sve to zajedno bilo je teško i neudobno, no naše Varaždinke i ljeti su ih odijevale te po neizdrživoj vrućini odlazile u gorice u krinolinama i debelim čarapama. Naime, u našem kraju bilo je nezamislivo da dame, poglavito supruge činovnika i plemkinje, izađu na ulicu golih nogu.
Tako je u Varaždinu bilo sve do Prvog svjetskog rata. Zato su se stare Varaždinke za vrućih dana u krinolinama ili u dugim suknjama, s podsuknjama i sa šeširima, u steznicima i u čarapama osjećale drugačije od današnjih žena i djevojaka.
Krinoline su bile iznimno popularan odjevni predmet i u obližnjim Varaždinskim Toplicama. Zahvaljujući jednom zapisu iz 19. stoljeća, danas znamo da damama nije bilo jednostavno oblačiti se po posljednjoj modi.
- Prije nekoliko godinah (1870.) nije se čovjek mogao dosta ugibati krinolinami, koje su se činile da će vjekovati, a ni sad se neke gospođe ne mogu same dosta otimati svojim odječam, koje jih sa svih stranah stežu. Lagane su, pa treba da skaču s jednoga kraja na drugi... – zabilježio je jedan kroničar minulih vremena.
Kako izgledaju Varaždinke i Varaždinci odjeveni po modi iz viktorijanskog doba pogledajte u našoj galeriji fotografija:
Komentari