Postavljanje replike

Uz kornjaču, sirenu, potkovu i Železnog čoveka, vraća se još jedan 'cimer' u ovu varaždinsku ulicu

Piše: IHŠ

Objavljeno: 13.03.2025. 10:32

Zadnja izmjena: 13.03.2025. 10:32

Postavljanje replike cimera djetića Ceha zidara, kamenara i tesara, čiji se izvornik nalazi u Gradskom muzeju Varaždin (GMV KPO 975), nastavak je projekta koji je 2001. godine započela Turistička zajednica grada Varaždina.

Projekt je pokrenut s obzirom na graditeljsku, kulturnu i civilizacijsku baštinu, u kojoj su značajnog traga kroz protekla stoljeća ostavili varaždinski obrtnici. Njihova udruženja, odnosno cehovi, bile su zajednice sa strogo propisanim pravilima djelovanja i poslovanja, a kao simbol ponad svake je obrtničke radnje bio izvješen cimer, reklamna ploča ili figura koja je označavala djelatnost pojedinog obrta.

Dosad su prema izvornicima iz varaždinskog muzeja u gradu postavljene replike cimera na četiri zgrade: Železni čovek (trgovina željeznom robom) i Sirena (trgovina prekooceanskom robom) na Trgu kralja Tomislava, Kornjača (trgovina mješovitom robom) u Ulici I. Gundulića i Potkova (kovački ceh) na Trgu M. Stančića.

Gajeva ulica dobiva 'cimera'

Osim cimera, dodaju, Gradski muzej Varaždin dosad je inicirao i postavljanje restauriranog dijela spomenika žrtvama u Velikome ratu kod franjevačke crkve, podignutom 1915., čiji su fragmenti pronađeni prilikom novijih arheoloških istraživanja, kao i repliku grba opata Sigismunda Szinersperga iz 18. stoljeća na pročelju uršulinske crkve Isusova rođenja, čiji su originalni dijelovi pohranjeni u varaždinskome muzeju. Oba spomenika postavljena su 2014. godine.

- Replika cimera zidara, kamenara i tesara bit će, u organizaciji Gradskog muzeja Varaždin i suorganizaciji Turističke zajednice grada Varaždin, postavljena na zgradi u Ulici Ljudevita Gaja br. 4. U izradi replike sudjelovali su: Jelena Rančić, kustosica na Kulturno-povijesnom odjelu Gradskog muzeja Varaždin, i Stolarski obrt St. Uriel iz Ludbrega - navode iz Gradskog muzeja Varaždin.

Komentari