tradicionalno obilježavanje

Foto - Upaljeni lampioni uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata, Vukovara i Škabrnje ispred Gradske vijećnice

Objavljeno: 17.11.2025. 17:56

Zadnja izmjena: 17.11.2025. 17:56

Foto: Boris Matijašec

Već tradicionalno, večer uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje ispred Gradske vijećnice Grada Varaždina mnogobrojni građani, članovi i pripadnici braniteljskih udruga, dužnosnici Varaždina i Varaždinske županije i predstavnici PU varaždinske odaju paljenjem lampiona počast svim poginulim, preminulim te nestalim braniteljima kao i civilnim žrtvama.

U ime Grada Varaždina lampione su upalili gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj i predsjednik Gradskog vijeća Lovro Lukavečki, a ispred Varaždinske županije župan Anđelko Stričak i predsjednik Županijske skupštine Varaždinske županije Krunoslav Lukačić. Gradonačelnik Bosilj tom je prigodom istaknuo kako je "veza između Vukovara i Varaždina posebna":

- Zaista sam zadovoljan što je više od stotinu Varaždinki i Varaždinaca došlo na ovo tradicionalno paljenje svijeća kojim odajemo počast Vukovaru, ali i našim sugrađanima. Vukovar su branili i Varaždinci, naših sugrađana je poginulo, sedam ih se još uvijek vodi kao nestale. Smatram da upravo Varaždinci, možda i više od svih ostalih u Hrvatskoj, shvaćaju žrtvu Vukovara - rekao je Bosilj.

'Temelji za sigurnu Hrvatsku'

Predsjednik Županijske skupštine Lukačić dodao je kako su Varaždinska županija, ali i cijeli sjever Hrvatske dali izniman doprinos u obrani Republike Hrvatske.

- Danas s dubokim pijetetom odajemo počast žrtvama Vukovara, Škabrnje i svim hrvatskim braniteljima. Njihova hrabrost i spremnost na žrtvu čine temelj moderne Hrvatske: slobodne, europske i sigurne. Upravo zbog te žrtve imamo i odgovornost da ne dijelimo ljude, da ne koristimo bol za političke obračune i da ne stvaramo nove podjele u društvu. U trenutku kada vidimo kako se u javnom prostoru ponovno podižu tenzije, želim jasno poručiti: Hrvatska mora ići naprijed. Naša dužnost prema braniteljima je čuvati mir, graditi stabilnost i voditi politiku odgovorno, bez zapaljive retorike, bez manipuliranja stradanjima i bez novih podjela. Danas palimo svijeće u čast žrtava, ali moramo upaliti i svjetlo razuma. To dugujemo Vukovaru, Škabrnji i svima koji su dali svoj život za Hrvatsku - zaključio je Lukačić.

Komentari