FOTO Nostalgija utorkom: Tko nema uspomenu iz kultnog EX-a, tih godina nije ni živio...

Objavljeno: 14.07.2015. 19:50

Zadnja izmjena: 08.03.2016. 13:52

Foto: FOTO Siniša Sović / Privatna arhiva

Jedno od kultnih okupljališta mladih u varaždinskom kraju u kojem je uvijek bilo dobre glazbe, pića i vrhunskih partija, nesumnjivo je bio Ex u Gornjem Kuršancu. Do ovog specifičnog ugostiteljskog objekta, koji je u početku rada imao tek osnovne konture "nekakvog" disco cluba, Varaždince je put vodio preko dravskog mosta...

EX je otvoren 1985. godine i šest godina kasnije, nakon temeljite rekonstrukcije, postaje pravi "Disco EX", prisjeća se Borivoj Žmegač (44), koji je svojevremeno na varaždinskoj klubskoj sceni organizirao 400-tinjak koncerata i partyja!  

- Moja generacija počela je izlaziti s 16 godina i Ex je bio izuzetno popularan. Svoj vrhunac u kreativnom smislu ovo okupljalište dobiva 1991. godine kada počinje raditi kao jedini disco club u pravom smislu te riječi. Naime, na 500 metara kvadratnih imao je uređen prostor za konzumaciju, plesni podij s DJ-kabinom i ugrađen sistem kamera koje su omogućavale praćenje događaja na plesnom podiju te u najudaljenijem kutu Exa – ističe Žmegač te dodaje da je čitav prostor bio klimatiziran.

Piratska radio stanica

U svibnju 1991. Ex je pompozno slavio rođendan, a među uzvanicima vlasnika Borisa Štefulja bila je tada – kraljica YU estrade Josipa Lisac.

- Nakon što je DJ i voditelj kluba Zlatko Ožeg - Gežo angažiran za rad na novopokrenutoj piratskoj radio stanicu, EX je doslovno dobio vjetar u leđa.  Vlasnik EX-a Boris Štefulj dao je Geži slobodne ruke kao glazbenom uredniku i promocija je odlično funkcionirala, tim više što tada nije bilo interneta. U EX-u je početkom 90-tih godina bilo sve više koncerata, a zahvaljujući radiju, mladi su dobili komunikacijski kanal putem kojeg su reklamirani eventi – naglasio je Žmegač, dodavši da je u Ex-u svirao veliki broj bendova.

Uglavnom su "prašili" četvrtkom, sve do 1994. godine kada radio, koji nikada nije imao koncesiju – naprasno prekida s emitiranjem svojeg programa. Inače, značajan doprinos koncertnoj rok sceni 90-tih godina dala su braća Bačun sa svojim radio emisijama "Obračun kod HR korala".      

- U to sam vrijeme dobio priliku da popunim nastalu prazninu. Odluka nije bila teška jer znao sam da ima publike željne dobrih koncerta i partyja, kakve sam obožavao posjećivati tijekom studiranja u Zagrebu. Trebalo je u organizaciju uložiti dosta rada, ali se trud isplatio te su koncerti i zabave u EX-u, Rogozu i na FOI-ju pokrenuti istovremeno – ističe.

 

Rekordna posječenost na Majkama

Klubove su partijaneri pohodili u podrumu biškupečkog Albatrosa ili su uživali u Clasicu u Nedeljancu.

- Angažirao sam isključivo glazbenike za čiji bi koncert i sam kupio ulaznicu. Kriterij se pokazao dobrim te je na njih dolazilo od 100 do tisuću posjetitelja. Pamtim da je na koncert Majki u EX-u stiglo više od tisuću djevojaka i mladića, čime je srušen rekord – kaže naš sugovornik od kojeg doznajemo da je varaždinska scena tada savršeno funkcionirala.

Mladež u dobi od 18 do 28 godina, imala je gdje izaći i dobro se provesti za male novce.

- Imali smo rock i underground koncerte te house i techno pratyje. Potonje smo jedini u Hrvatskoj znali i mogli bogovski "miksati" zahvaljujući suradnji s Lupinom te drugim poznatim licima s estrade kojima je trebala promocija za njihove projekte. Publika nam je stizala iz cijele Hrvatske, Slovenije pa čak i Austrije – veli Žmegač.

Inače, u Exu su između ostalih nastupali Dino Dvornik, Urban, Kojoti, Hladno pivo, Owerflow i drugi bendovi.

- Od 1995. do 2000. godine publici smo predstavili veliki broj domaćih i stranih DJ-a. Potom u EX-u kreće tzv. "Extravaganza" (klubska večer)  i program je bio na višem nivou, s DJ-ima koje ste mogli susretati u londonskim klubovima. Suradnici su mi bili Aleksandar Lazar, Robert Martinez, Saša Sardelić i Emir Bešić – prisjeća se Žmegač.

Greencajg koncerti na tri lokacije

Partyji su bili urnebesni, a 1995. pokrenuo je s ekipom i seriju "Greencajg" koncerata na FOI-ju, u EX-u i Rogozu.

- Svirali su uglavnom lokalni bendovi i ciklus je okončan 1999. godine te je na kraju izdan CD s live snimkama underground koncerata. Bilo je tu dosta posla za moje kolege Alana Dilger-Pintarića, Emila Marcijuša i Velimira Dugandžića. Na žalost, tu je prići bio kraj jer nije bilo dovoljno novih bendova na hrvatskoj sceni, a meni je dosadilo više puta u sezoni zvati u goste Hladno pivo ili neke druge sastave, poput grupa Let tri ili Kojota. To je bio glavni razlog za pokretanje "Ekstravaganze" – pojasnio je Žmegač.

Današnju scenu ne poznajem dovoljno jer više ne stignem izlaziti kao nekada, potužio se Žmegač.

- Činjenica je da su svih proteklih godina neki klubovi uspjeli opstati, dok drugi propadaju. Ja sam u Ex stigao u trenutku kada su događanja u njemu zamrla i moj uspjeh je dokaz kako mnogo toga ovisi o poduzetnom pojedincu. Danas je stvar oko organizacije eventa i privlačenja publike daleko lakša, jer imamo internet putem kojeg se savršeno mogu najavljivati događanja - ističe Žmegač te dodaje kako nije točno da danas ljudi komuniciraju samo virtualno.

- Ne postoji ni problem s novcima, jer njih nije bilo ni 90-tih godina. Nama trebaju entuzijasti spremni uložiti svoje vrijeme i znanje u organizaciju koncerta koji bi privukli publiku. Jedino tako možemo oživjeli zamrlu klubsku scenu – zaključio je Žmegač.   

Komentari