SNIMKE DRONA

Foto - Rukavac Stara Drava u Varaždinu poprima novi oblik

Projekt vrijedan 1,67 milijuna eura usmjeren je na obnovu prirodnog toka Drave, bolju protočnost i veću sigurnost od poplava.

Piše: bl

Objavljeno: 04.02.2026. 19:14

Zadnja izmjena: 04.02.2026. 19:25

Na stranicama projekta DRAVA LIFE kojeg provode Hrvatske vode – Vodnogospodarski odjel za Muru i gornju Dravu s Vodogradnjom Varaždin kao izvođačem radova, objavljeno je da su krenuli radovi na rukavcu Stara Drava u Varaždinu (C.2).

Riječ je o zahvatu kojim se provodi restauracija lijevoobalnog rukavca Drave u duljini od 2,56 kilometara, uz produbljenje i proširenje korita te poboljšanje protočnosti. Kako navode na stranicama projekta, završeni su radovi krčenja vegetacije i drveća na trasi rukavca i na prostoru predviđenom za deponiranje iskopanog sedimenta, dok je nakon kraće stanke uzrokovane vremenskim uvjetima nastavljen strojni iskop. Dosadašnji radovi obuhvaćali su tehnički nužne pripremne zahvate, a nastavak projekta donosi primjenu 'Nature-based Solutions (NBS)', inovativnog pristupa obnovi rijeka koji se u Hrvatskoj primjenjuje po prvi put, a fotografije pokazuju novi oblik rukavca kojim će grad Varaždin dobiti 'funkcionalniji i otporniji riječni prostor' - navodi se na stranicama.  

Komentari