Varaždinci istrčali maraton na povijesnoj stazi - 37. Athens Marathon

Objavljeno: 17.11.2019. 09:59

Zadnja izmjena: 17.11.2019. 09:59

U Ateni je održan jedan od najpoznatijih maratona na svijetu – popularni sad već i 37. Athens Marathon.

Ovaj maraton se trči na povijesnoj i izvornoj stazi gdje je i rođen maraton, kada je 490. pr. Kr. grčki vojnik Fidipid pretrčao maratonsko polje i javio Atenjanima vijest o pobjedi nad Perzijancima. Ostalo je povijest, a sve popularniji maraton (42.195 m), više nego ikada trči se i danas. Ove godine u Ateni je u nekoliko dana u više različitih utrka ukupno nastupilo oko 60.000 natjecatelja dok ih je u samom maratonu utrku završilo oko 16.000.

Među tom rijekom trkača našao se i trojac AK Varaždin koji su prisustvovali ovom jedinstvenom i nezaboravnom maratonu. Braća Havaš istrčali su svoj prvi maraton u životu – Janko Havaš bio je 1816. sa otrčanih 3:41:39 dok je Juraj Havaš bio 8700. sa 4:42:00. Njima se pridružio i Sebastijan Beriša na 6259. mjestu sa istrčanih 4:21:35.