katastar stabala

Varaždinska stabla pod povećalom: U tijeku je pregled stabala i njihov unos u katastar

Objavljeno: 08.08.2024. 12:52

Zadnja izmjena: 08.08.2024. 12:53

U Varaždinu, gradu koji ponosno nosi titulu Europskog grada stabala 2024 godine (European City of Trees), svako stablo na javnoj površini dobit će svoju jedinstvenu digitalnu identifikaciju. Poduzeće Parkovi, zaduženo za održavanje zelenih površina, radi na pregledu stabala i unosu detaljnih informacija o svakom stablu u katastar.

Katastar stabala se sastoji od baze podataka koja obuhvaća, ne samo osnovne dendrometrijske podatake, već i one o  njegovom zdravstvenom stanju, ali i vrednuje stablo u pogledu bioraznolikosti određenog prostora. Obavlja se terenski pregled stabla, a prikupljeni podaci direktno na terenu unose se u katastar.

Za svako stablo - zdravstveni karton

- Svako stablo ima svoju pločicu (otpornu na UV zračenje) s katastarskim brojem koja je čavlićem na visini od približno 2 m pričvršćena za stablo. Pločice su posebno dizajnirane za tu namjenutako da se spriječi oštećivanje stabla. Stabla na terenu označavamo brojevima radi jednostavnijeg snalaženja kasnije, pogotovo kada se radnika šalje da obavi radove na pojedinom stablu.

U katastru prvo definiramo širu i užu lokaciju stabla. Terenska izmjera i pregled stabla uključuje određivanje visine stabla, visine debla od tla do prvih grana, promjera krošnje, promjera debla, zatim pregled zdravstvenog stanja i vitalnosti, mogućih oštećenja, bolesti i štetnika te se sve to skupa fotodokumentira. U sklopu dendrometrijskih podataka u katastru se definira vrsta stabla, dodjeljuje mu se katastarski broj, unesu se terenski izmjereni podaci i opažanja. U ovom segmentu prosudbe unose se podaci o približnoj starosti stabla (posađeno, mlado, poluodraslo, odraslo i staro – veteransko stablo), o perspektivi stabla u budućnosti, o njegovoj vitalnosti, zdravstvenom stanju i stabilnosti te o vrijednosti stabla u prostoru u kojem se nalazi. Ako na stablu evidentiramo korisne organizme ili pak bolesti i štetnike,  i te podatke unosimo u katastar, jednako kao i oštećenja, suhe grane, trulež ili neke druge nepravilnosti. Nakon što smo obavili pregled i unijeli podatke, u katastar unosimo i zahvate koji su na stablu eventualno potrebni - pojašnjava rukovoditeljica radne jedinice Zelene površine Sonja Kušter, ujedno vlasnica europskog certifikata za vizualnu prosudbu stabala. Prema potrebi, radi se daljnja dijagnostika na stablima od strane  certificiranih arborista.

Zašto je katastar stabala važan?

Detaljan katastar omogućava održivo upravljanje stablima. Praćenje zdravstvenog stanja stabala olakšat će određivanje potrebnih zahvata i njege stabalate praćenjepojave bolesti i štetnika, odnosno drugih problematičnih situacija sa stablima. Podaci iz katastra su neprocjenjivi prilikom planiranja sadnje novih stabala i obnove postojećih zelenih površina. Uza sve navedeno, pomoći će gradskim službama pri planiranju gradnje i drugih intervencija u prostoru uz što manju ugrozu stabala.

Katastar stabala nije statičan. Posao nije gotov kada se podaci jednom unesu. Stabla su živi organizmi na kojima su promjene svakodnevne i katastar će se sukladno tome redovno ažurirati. Na taj će način Parkovi imati jednostavniji uvid u situaciju pojedinog stabla, odnosno lokacije na kojima se nalaze stabla, što će olakšati postupanje.

Važan korak prema održivom upravljanju stablima

Katastar stabala je važan korak prema održivom upravljanju stablima u Varaždinu. Ovaj sveobuhvatan sustav omogućuje bolje razumijevanje i zaštitu našeg zelenog nasljeđa te doprinosi očuvanju Varaždina kao jednog od najzelenijih gradova u Hrvatskoj. A kako je potvrdila i nagrada za Europski grad stabala,

Varaždin i Parkovi pokazali su proaktivnost i predanost brizi o stablima, postavljajući visoke standarde za urbano šumarstvo u Hrvatskoj i model koji može služiti drugim gradovima.

- Stoljetna tradicija brige o zelenilu i predani rad prethodnih generacija rezultirali su bogatim zelenim fondom Varaždina. Dužnost svih nas je da ga čuvamo za buduće generacije. Ovaj katastarski sustav, temeljen na posljednjim spoznajama i međunarodnim smjernicama, omogućit će nam učinkovitije upravljanje zelenilom i predviđanje potencijalnih rizika, posebno u kontekstu klimatskih promjena i izazova koje nam donosi budućnost - zaključuje Jelena Sekelj, direktorica Parkova d.o.o.

S  katastrom stabala konačno će se saznati i ukupan broj stabala na javnim površinama grada, što do sada nije bio poznati podatak.

Komentari