Canjugine cure izborile četvrtfinale i kvalifikacije za OI

Objavljeno: 13.12.2011. 16:34

Zadnja izmjena: 08.12.2015. 08:11

Hrvatske rukometašice probile su se u ?etvrtfinale Svjetskog rukometnog prvenstva, u susretu koji je odnio živce svim ljubiteljima hrvatskog rukometa. No, pobije?ene su 'strašne' Rumunjke, koje su ostale sa suzama u o?ima gledati kako Hrvatska slavi svoj povijesni uspjeh i plasman u kvalifikacije za Olimpijske igre u Londonu, piše Ivana Strahija za SportNet.

Bila je to rukometna drama, u kojoj je na kraju slavila Hrvatska. Od prve do posljednje sekunde pobjednik se nije znao, no kad je zagustilo, u posljednjim trenucima, Hrvatice su odigrale to?no onakvu obranu kakvu su trebale, i zasluženo prošle u ?etvrtfinale. Na radost svih onih kojima je Hrvatska pri srcu, hrvatske rukometašice ostavile su srce na parketu i kad je bilo najteže pokazale veliki karakter.

U prvom poluvremenu Hrvatska kre?e odli?no i ima 2:5 u šestoj minuti. No, zbog loše obrane, koja je bila preplitka i premalo agresivna, te je dopuštala Rumunjkama prolazak na crtu, protivnice rade seriju od 8-3 i odlaze u prednost 10:8. Izbornik Vladimir Canjuga pozvao je minutu odmora i tražio od svojih rukometašica da igraju bolju obranu, te posebno faulove u devet metara.

To je donekle trgnulo Hrvatice, Zebi? i Milanovi?-Litre te kasnije Penezi? drže rezultat na minimalnom zaostatku. U 20. minuti Rumunjska zara?uje isklju?enje, što Hrvatska me?utim ne zna iskoristiti, a Horvat promašuje s crte, pa protivnice dižu razliku. Hrvatskoj ne pomažu ni vratarke, koje su imale slab dan, a i na odmor se ide sa zaostatkom, 18:15.

U drugom poluvremenu Fiera poga?a za 19:15, najve?u do tad razliku Rumunjske, no isklju?enje je olakšalo Hrvaticama povratak u igru, pa uz gol Ga?e izjedna?uju na 19:19. Penezi? okre?e rezultat na 20:21, i kad je hrvatska reprezentacija trebala svom silom krenuti naprijed dogodio se veliki propust organizatora, pad napona u dvorani i gubitak svjetla, pa su desetak minuta rukometašice ?ekale da se uvjeti vrate u regularnost.

Iako je mogao, tako dugi prekid ipak nije previše zasmetao ni jednima ni drugima, koje su i dalje svojim navija?ima tanjile živce. Nechita okre?e na stranu Rumunjki (24:23), Puši?-Koroljevi? i Ježi? na stranu Hrvatica (24:25).

U posljednje dvije minute ulazi se s 27:27, no tada Manea radi prekršaj za isklju?enje, a Frani? ne propušta realizirati sedmerac za 27:28. Posljednji napad imaju Rumunjke, koje su do tada odradile isklju?enje, no Hrvatice se lavovski brane, a Rumunjke ne uspijevaju poentirati za izjedna?enje i produžetke.

Hrvatska je tako izborila ?etvrtfinale, koje ?e igrati protiv Norveške, no još važnije, plasman na kvalifikacije za Olimpijske igre. Ukoliko uspiju, a nemamo nakon ove utakmice razloga vjerovati da ne bi, Hrvatice opet imaju priliku ispisati povijest i u Londonu se po prvi puta okušati pod olimpijskim krugovima.

Izbornik Vladimir Canjuga je o?ekivano bio presretan zbog pobjede nad ekipom protiv koje nismo slavili punih 15 godina.

- Što re?i. ?estitke curama prije svega. Neizmjerno sam sretan, jer zaista je utakmica bila infarktna. One su vodile, mi smo se vra?ali i preokrenuli nakon poluvremena, zatim je nestalo i struje, malo smo pali, ali na kraju smo uspjeli pobijediti. Sre?a nas je malo pomazila, ali presudila je duga klupa, dobro sam rotirao, golmanice su obranile neke udarce i to je odlu?ilo. Velika je stvar igrati kvalifikacije za Olimpijske igre, pogotovo nakon niza lošijih rezultata posljednjih godina. Hvala svima - rekao je Canjuga.

Potom je hrvatski izbornik prokomentirao i sljede?eg suparnika, najtežeg mogu?eg, reprezentaciju Norveške.

- Odigrat ?emo neoptere?eno i kako pro?e pro?e. Mi tu nemamo što izgubiti, ali i borba za peto ili sedmo mjesto je tako?er fantasti?an rezultat - naglasio je hrvatski izbornik.

Izvor: hrsport.net