Juniorke Hrvatske upisale i četvrtu pobjedu na SP-u, pala i Češka!

Objavljeno: 05.07.2014. 20:46

Nakon ugodnog iznenađenja protiv velike Norveške, juniorke Hrvatske pobijedile su na Svjetskom rukmetnom prvenstvu i Češku, opet briljiravši u drugom poluvremenu!

To sada više nije slučajnost; Hrvatska je u utakmici otvaranja Svjetskog prvenstva protiv Urugvaja imala negativan rezultat na odmoru (10:11) pa u drugom poluvremenu ostavila protivnika bez minimuma šansi (27:14), Hrvatska je nakon 14:14 na odmoru sa sjajnom Norveškom odigrala fantastičan nastavak primivši senzacionalnih šest pogodaka (za pobjedu 25:20), Hrvatska je i večeras protiv Češke na poluvremenu zaostajala (12:14) i opet briljirala u nastavku, opet primila svega sedam golova u 30 minuta, za novu pobjedu – 23:21!

Hrvatice su zapravo jako dobro otvorile utakmicu s Čehinjama, povele 2:0 pa 5:2 u 11. minuti (od pet uvodnih pogodaka Hrvatske čak tri su postigle igračice varaždinske Koke  - dva Dežić, jednog Domjan). Međutim, uslijedila je čak 0:6 serija u samo šest minuta igre (za 5:8) i tu prednost od dva-tri pogotka Češka je održavala preostalih 13 minuta prvog poluvremena. Čak štoviše, u 24. minuti Čehinje su vodile i 13:9, ali je Hrvatska opet u „varaždinskom ritmu“ smanjila zaostatak – zadnjih pet pogodaka u prvom dijelu postigle su Larisa Kalaus (3) i Ivana Dežić (2). Zbrojeno, od 12 golova Hrvatske njih čak osam postigle su „kokice“ – Dežić 4, Kalaus 3, Domjan 1.

U nastavku je Hrvatska zabila i manje nego u prvom dijelu, ali je i manje – i to dvostruko manje – i primila! Samo se sedam puta u 30 minuta tresla mreža Hrvatske, 11 puta je lopta završavala iza leđa čeških vratarki za slatkih 23:21. Češka je još uspijevala kontrolirati rezultat do deset minuta prije kraja (19:20 na ulasku u 50. minutu) međutim završnica je u potpunosti pripala Hrvatskoj – od 19:20 naše su reprezentativke preokrenule na 23:20. Još jedna velika sličnost s prethodnom utakmicom s Norveškom, dakako i velika hrvatska kvaliteta – u zadnjih 14 minuta s Norvežankama Hrvatice nisu primile pogodak i egal (20:20) su pretvorile u rezultatski glatku pobjedu (25:20), protiv Čehinja su također zadnjih 11 minuta odigrale bez primljenog pogotka (od 19:20 do 23:20), zapravo su ovaj počasni gol za 23:21 primile doslovno sa zvukom sirene. Kada više nije bilo važno...

Ovom pobjedom Hrvatska je – barem nakratko – preuzela prvo mjesto u skupini A SP-a, hoće li tu i ostati ovisi o ishodu posljednje utakmice Norveška – Južna Koreja. U najgorem slučaju Hrvatice mogu pasti na drugo mjesto, što je definitivno rezultat iznad očekivanja najvećih optimista. U osmini finala, koja se igra u Koprivnici, hrvatske će juniorke igrati protiv Nizozemske ili Srbije, a to je – prema dosad prikazanom – sjajna prilika za povijesno četvrtfinale ove generacije.