Provjerite kakav bi bio Varaždin grad bez cvijeća i vrsnih vrtlara

Piše: J.N./eVz

Objavljeno: 17.09.2015. 18:16

Zadnja izmjena: 25.02.2016. 09:04

Foto: GMV

Uz obilježavanje 20. godine djelovanja Udruge vrtlara Varaždinske županije, objavljena je prigodna Spomenica, koja će biti svečano predstavljena u sklopu Srijede u Muzeju u palači Herzer (GMV Franjevački trg 10), 23. rujna ove godine, u 19 sati...

Članovi Udruge tom će prilikom govoriti o svojim aktivnostima kroz proteklo razdoblje, od kojih je najprepoznatljivija Međunarodna izložba cvijeća, kao i djelovanju svojih članova zaslužnih za promicanje tradicijske hortikulturne vrijednosti varaždinskoga područja.  Uz Spomenicu će biti predstavljena i donacija predmeta Gradskom muzeju Varaždin iz vlasništva Martina Dvorskog, poznatog varaždinskog pejzažnog arhitekta i aktivnog člana Udruge.

Dio donacije Martina Dvorskog bit će izložen u okviru ovogodišnje Međunarodne izložbe cvijeća u prostoru Staroga grada, od 24. do 27. rujna ove godine. Među njima su nacrti i planovi hortikulturalnog uređenja  varaždinskih naselja te fotografije s prikazima cvjetnih i biljnih nasada, danas ujedno i dokumenti o nekadašnjim varaždinskim vizurama. Martin Dvorski (r. 1935., črnile kraj Varaždinskih Toplica) školovao se na Poljoprivrednome fakultetu u Zagrebu, nakon čega je godinu dana bio na specijalizaciji u zagrebačkome poduzeću „Flora“ (današnji „Zrinjevac“), gdje je izučio oblikovanje parkova i pejzaža.

U varaždinskoj tvrtki „Parkovi“ proveo je trideset godina, radeći kao tehnički direktor i projektant za oblikovanje zelenih površina.  

Autorica koncepcije izložbe iz donacije M. Dvorskog  je Tatjana Buhin, povjesničarka na stručnom osposobljavanju u GMV-u na poslovima kustosa, koja ju je pripremila uz svoju mentoricu, muzejsku savjetnicu Spomenku Težak. Izložba će u gotičkoj kuli u Starome gradu ostati otvorena i nakon Međunarodne izložbe cvijeća, sve do 25. listopada ove godine.

Komentari