Varaždinci uspješni na međunarodnoj treking utrci Škraping na Pašmanu

Piše: eVaraždin.hr

Objavljeno: 11.03.2014. 20:21

Zadnja izmjena: 13.01.2016. 08:27

Ve?ina trka?a i rekreativaca za cilj ima završiti maraton, cestovnu utrku duljine 42,2km.

No nekolicini Varaždinaca prošli je vikend cilj bio nešto ekstremniji "maraton". Onaj koji se tr?i po neravnom i ?esto nepristupa?nom terenu. Onaj koji nema ozna?enu trasu kretanja ve? natjecatelji dobivaju kartu i kontrolne to?ke do kojih moraju do?i vlastitim vještinama orijentacije i uz pomo? kompasa. Onaj na kojem mnogi odustaju a sretni ulaze u cilj bez ozljeda.

U subotu, 8. ožujka ?etvero Varaždinca, ?lanova Sportsko-rekreativnog društva 315 Sjeverozapad, startalo je na najtežoj kategoriji "Škrapinga", ekstremne pustolovne utrke me?unarodnog karaktera na otoku Pašmanu. Prošli su 40 km kroz oštro kamenje i podle stijene, gustu makiju, trnje i ostale ?ari otoka i uspješno završili utrku.

Marko Leljak (SRD 315 Sjeverozapad) osvojio je 9. mjesto, Miroslav Hainž (SRD 315 Sjeverozapad) 11. mjesto, a Vanja Šomo?i (SRD 315 Sjeverozapad), koji je utrku otr?ao usprkos ozljedama, u cilj je ušao 46. Jelena Sekelj (SRD 315 Sjeverozapad) u ženskoj kategoriji utrku je završila na 4. mjestu.

Jedinstvena me?unarodna treking utrka - Škraping na otoku Pašmanu okupila je ove godine rekordnih tisu?u sudionika, profesionalaca i rekreativaca, podijeljenih u tri discipline, koji su se rastr?ali po oštrim stijenama duž Pašmana. Me?u trekerima iz Hrvatske, Ma?arske, Austrije, Poljske, Slovenije i BiH bila je brojna i ekipa Varaždinaca, posebno onih okupljenih u klubu SRD 315 Sjeverozapad.

Škraping pruža tri mogu?nosti za sudjelovanje. Ultra je najteža kategorija na Škrapingu. Ne starta u Tkonu kao ostale kategorije, ve? u mjestu Banj. Staza Ultre duga je 40 km a ide po kamenju, kroz gusto raslinje i teške terene na kojima su bile potrebne i vještine penjanja. Uklju?uje i Veliki Zaglav, mnogima neosvojiv, a ove godine natjecatelje je na kraju po?astila i nekim novim uvalama, nekim novim stijenama, na samoj špici otoka. Ultra je utrka za one u top-formi, iskusne i izdržljive, za one koji se ne boje izazova.

?ir je utrka duljine 10 km. Najbrojnija utrka je Light, duga 20 km i namijenjena sudionicima u dobroj formi koji se žele iskušati u višesatnom kretanju u prirodi, otkrivaju?i pri tom skrivene to?ke na otoku pomo?u zemljovida. Najviše Varaždinaca i ?lanova SRD 315 Sjeverozapad završilo je upravo Light kategoriju. Od žena uspješne su bile Maja Grguri? (SRD 315 Sjeverozapad), Andreja Migles Sambolec, Boti? Lidija, Tamara Žnidar, Ana Lazi?, Katarina Ferderbar, Sara Rinkovec, Mihaela Ma?ek i Petra Antekolovi?. U muškoj kategoriji Light utrku uspješno su završili Miroslav Popovi? (SRD 315 Sjeverozapad), Marjan Lonjak (SRD 315 Sjeverozapad), Božidar Kelin (SRD 315 Sjeverozapad), Krunoslav Rukelj, Alen Vukovi?, Nikola Podhraški, Sven Hofer, Kamilo Lazi?, Ivan Štefi?ar, Igor Varga i Denis Vujaklija.

Škraping, koji je postao sinonim za treking, zasigurno spada u najatraktivnije utrke u regiji. Osim adrenalina i natjecanja sudionicima pruža veli?anstvene prizore prirode otoka Pašmana, pogled na Velebit i obale Kornata.

A ?lanovi SRD 315 Sjeverozapad i nagodinu kre?u u osvajanje oštrih stijena Pašmana i rušenje rekorda te pozivaju sve zainteresirane da im se pridruže. Priliku za upoznavanje s brdskim tr?anjem 315 Sjeverozapad pruža ve? 30. ožujka u 9 sati, kada zapo?inje Liga Konj Vertical koja se tr?i od parkirališta u Prigorcu pa do planinarskog doma na vrhu Ivanš?ice preko popularne planinarske staze Konj.