Na FOI-u 18. rujna počinje fsec - simpozij o informacijskoj sigurnosti

Piše: eVarazdin.hr

Objavljeno: 03.09.2013. 11:26

Zadnja izmjena: 13.01.2016. 08:30

Već tradicionalno, treću godinu za redom, nakon festivala dobrih emocija, u Varaždin na red dolazi znanost u kombinaciji s privatnim sektorom, odnosno, simpozij sigurnosti, poznatiji kao fsec.

Fsec se i ove godine održava u sklopu znanstvene konferencije CECIIS u organizaciji Fakulteta organizacije i informatike, Sveučilišta u Zagrebu i to od 18. do 20. rujna, a na njemu će se naći veći broj stručnjaka, ali i početnika, s interesom na području informacijske sigurnosti, kako iz Hrvatske, tako i iz regije.

Neovisni stručnjaci, vrlo često bez dlake na jeziku, već će na otvorenju konferencije predstaviti trenutna kretanja u Hrvatskoj i regiji na području sigurnosti informacija i informacijskih sustava, te predstaviti najnovija viđenja stanja sigurnosti u Hrvatskoj u odnosu na europska i svjetska kretanja.

Zatim će se, za vrijeme trajanja konferencije, prezentacije usmjeriti prema dvije različite pruge. Jedna u smjeru tehničkih znanja i vještina, a druga u projektno-organizacijskom smislu sigurnosti. Sudionici koji odaberu jednu ili drugu, odnosno obje, uvjerit će se kako je fsec doista mjesto gdje mogu sreći nova znanja i vještine, te se naći u krugu vodećih stručnjaka na području sigurnosti.

Evo nekih imena koja će se naći ispred projektora. Darko Perhoč, koji dolazi u ime nacionalnog CERT-a, započet će događanje s kratkim pregledom napada na hrvatskoj sceni, te predstaviti europski projekt Advanced Cyber Defence Center. Inženjeri iz Niminuma Vedran Krivokuća i Ivan Špoljarić, kao što to i priliči svjetski certificiranim inženjerima, otkrit će mnogo zanimljivih stvari iza privlačnog naslova Anatomija PHP shell skripti.

Što stvarno može Hyper-V Server u aspektima sigurnosti odgovorit će Tomica Kaniški iz Citusa, a nezaobilazno će se pojaviti i Dobrica Pavlinušić, koji će, pak, govoriti o hakiranju hardvera i prikazati jedan interesantan propust u bežičnim tipkovnicama, Jedan od glavnih developera sqlmap-a Miroslav Štampar će nam pričati o heurističkim metodama u sqlmap-u, Ivan Voras iz FER-a će nam pričati o brzim hashevima, Vatroslav Mileusnić iz Farmerona o usporedbi mehanizama sigurnosti u raznim DBMS-ovima, Bernard Toplak iz Orion Informatike o razvoju sigurnih aplikacija za mobitele, Kristijan Skračić iz LSS-a FER će pričati o OTP generatorima u e-commerceu, Mario Šuvajac iz Reversing Labsa pričati će o izradi unpackera, Tomislav Androš iz Diverta prikazati će nam mehanizme forenzike Windows registry-a te Vlatko Košturjak iz Diverta će pričati o propustima kriptografske implementacije u mrežnim uređajima jednog poznatog svjetskog proizvođača.

Potpuni popis predavanja i raspored biti će objavljen 9. rujna webu http://fsec.foi.hr

U duhu otvorenosti, fsec niti ove godine nije događanje koje se temelji na stvaranju profita, te je otvoreno za sve zainteresirane, a na životu ga održavaju privatne donacije sudionika. Prošle godine tražilo se mjesto više, a organizatori se nadaju da će tako biti i ove.

Više informacija moguće je naći na webu FOI-a ili e-mailu: [email protected]

Komentari