Hrvatski sabor je pred donošenjem odluka o slanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misije potpore miru. Točnije, radi se o devet misija i to pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda, Europske unije te NATO saveza.
Tako bi se u sklopu operacija potpore miru Ujedinjenih naroda za 2019.–2020. godinu u Libanon poslalo do 70 pripadnika Oružanih snaga, u Zapadnu Saharu do osam te u Indiju i Pakistan do 10. Pod pokroviteljstvom Europske unije hrvatski bi vojnici sudjelovali u dvije mirovne misije i to u Somaliji do 25 pripadnika i u južnom središnjem Sredozemlju do tri. U sklopu NATO saveza, tijekom dvije naredne godine, sudjelovali bi u četiri operacije potpore miru i to na Kosovu do 40 pripadnika Oružanih snaga, u Afganistanu do 110, Iraku do 10 i u Poljskoj do 90.
– Sve navedene mirovne misije imaju za cilj uspostavu mira, jačanja sposobnosti institucija matičnih država, jačanje kolektivne obrane saveza, smanjenje nestabilnosti... Navedene odluke o slanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske smatram da su potrebne te će ih Klub zastupnika HDZ-a podržati – izjavio je danas u ime Kluba HDZ-a saborski zastupnik iz Varaždinske županije Anđelko Stričak.
U svojoj je raspravi podsjetio i da je Hrvatska početkom 90-tih bila primatelj mirovnih misija budući da su u našoj domovini od 1990. pa do 1998. godine djelovale mirovne snage UN-a i EZ-a i to ECMM, UNPROFOR, UNCRO, UNTAS, UNMOP, UNPSG, a već godinu dana kasnije Republika Hrvatska šalje pripadnike svojih Oružanih snaga u prvu mirovnu misiju.
Sudjelovalo 8.055 hrvatskih, dočasnika i vojnika
Također, naglasio je da su pripadnici Oružanih snaga odlično obučeni i opremljeni te iznimno cijenjeni. To dokazuje njihova istaknuta uloga u dosadašnjim mirovnim misijama u Sierra Leoneu, Etiopiji/Eritreji, Iraku, Istočnom Timoru, Liberiji, Haitiju, Obali Bjelokosti, Cipru, Gruziji, Sudanu, Nepalu, Burundiju, Srednjoafričkoj Republici/Čadu, Izraelu/Siriji (Golan), Litvi, Kosovu, Afganistanu, Iraku, Poljskoj, Somaliji, Libanonu, Zapadnoj Sahari, Indiji i Pakistanu u kojima je sudjelovalo 8.055 hrvatskih časnika, dočasnika i vojnika.
– Da bi bili na visini zadatka, osim opremljenosti i naoružanja, bitan dio je i obuka. Stoga ovdje čestitam potpredsjedniku Vlade i ministru obrane Damiru Krstičeviću, Načelniku glavnog stožera generalu zbora Mirku Šundovu, svim njihovim suradnicima, a posebno svim časnicima, dočasnicima i vojnicima sudionicima vojne vježbe Velebit 18 na njenoj uspješnoj provedbi – kazao je Stričak.
Komentari